Mosódió
2010.04.16. 13:48
A jóga életmód is egyben: jobban odafigyelünk testünk és környezetünk védelmére.
Környezetbarát termékeket veszünk, és természetes ételeket fogyasztunk.
Ezért a mosódió a jógások mosószere
Mosódióhéj
A világ legolcsóbb mosószere, 100%-ban természetes növényi összetevőkből áll. Nyugodtan próbáld ki, hálás lesz érte családod és még Földünk védelméért is lépéseket teszel.
Az indiai mosódió a Sapindus mucorossi termése, mely a szappanfafélék családjába tartozik. A mosódiófákat és termésüket sem a betakarítás előtt, sem utána nem kezelték vegyszerrel. Ismeretes, hogy a mosódióban lévő szaponin elriasztja az élősködőket, ezért nincs permetezésre szükség a mosódió fáknál.
Ezek a trópusi és szubtrópusi növények a bennük található különleges anyagnak, a szaponinnak köszönhetik nevüket.
A szaponin kb. 14%-os koncentrációban és kiváló minőségben található meg a szappanfa termésében, azaz a dió héjában. A diónak van egy fekete belső magja, ami sem étkezésre, sem mosásra nem alkalmas. A mosódiónak tehát kizárólag a héját használjuk, amiben a kitűnő mosóerővel rendelkező szaponin van. A szaponin vízzel érintkezve habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan.
A mosódió:
- gazdaságos (töredékébe kerül a bolti mosószernek, egy mosás kb. 30-35 Ft-ból jön ki, míg mosószer használatánál az egy mosásra vetített mosás ára a 100 Ft-ot is elérheti.)
- egészséges (nem tartalmaz kemikáliákat)
- környezettudatos (a szebb jövőért) :)
A mosódiót több mosáshoz is fel lehet használni, ez főként a mosási víz hőmérsékletének függvénye, ha alacsony hőfokon (40 fok) mostál többször, ha magasabban (90 fok) kevesebbszer. 40 fokos víz esetén 2-3 alkalommal moshatunk ugyanazzal a dióval.
A mosás minőségét befolyásolja még a víz keménysége, a mosandó ruhák szennyezettsége. Érdemes kísérletezni!A mosódió héjából első használat illetve magasabb hőmérsékleten oldódik ki a legtöbb szappan, ezért ha magasabb hőfokon mosol kevesebb dióra van szükség. (viszont minél keményebb a víz, annál több dióra van szükség)
Használata:
A mosódióhoz kapott vászonzsákba tedd bele a dióhéjat. Ügyelj rá, hogy alaposan bekösd a zsák száját, nehogy a diócskák kipotyogjanak mosás közben.
Tájékoztatásképpen leírom, körülbelül mennyi dióhéjat tegyél egy vászonzsákocskába (vagy zokniba).
Lágy víz esetén
40 fokon kb.6-8 fél dióhéj (2-3X felhasználhatod)
Kemény víz esetén
40 fokon kb.8-10 fél dióhéj (2-3x felhasználhatod)
Lágy víz esetén
60 - 90 fokon kb.4 fél dióhéj (1-2x felhasználhatod)
kemény víz esetén
60-90 fokon kb.5-6 fél dióhéj (1-2x felhasználhatod)
Ha pl. először mosol 90 fokon, után 1-2x moshatsz még 40 fokon, a ruha szennyezettségétől függően, bátran kísérletezz .
Tapasztalni fogod, hogy nem habzik a mosódió, de ne aggódj a habmentességen, ez csak előny az automata mosógépek szempontjából, ráadásul a mosószereknél megszokott habzás mesterséges habzóanyagok következménye, melynek nincs köze a mosószer tisztító hatásához. Nincs összefüggés a hab és a tisztaság között !
Fehér v. világos színű ruháknál használj természetes fehérítő sót (1-1,5 kanál közvetlenül a dobba a ruhákra szórd), mivel a dió nem fehérít.
Mosási hatékonyság fokozására a dió mellett használhatsz mosószódát. A szódát hígísd fel vizzel, majd tedd egy régi mosószeradagoló gömbbe , aztán a gömböt a diós zsákkal együtt teheted a szennyes ruhák közé.
Erősen szennyezett ruhákat célszerű egy éjszakára beáztatni mosószódás vízbe. Az áztatás során feloldódnak a szennyeződések, így alacsonyabb (40 fok) hőfokú mosási programot indíthatsz, mellyel energiát, pénzt spórolsz.
Öblítő használata nem szükséges, hiszen nincs mosószer maradvány, melyet szükséges lenne kiöblíteni a ruhákból, továbbá a mosódió lágyítja a vizet. A mosott ruha semleges illatú.
Amennyiben nem vagy elégedett a mosódió illatmentes jellegével, cseppenthetsz az öblítőtartályba tiszta illóolajat/bioöblítőt, vagy a vászonzsákra, mielőtt beteszed a ruhák közé.
Én az előzőleg vízzel kétszeresére higított tíz százalékos ecetet öntök az öblítő tartályába, és abba adagolom az illóolajat/bioöblítőt. Gyerekek, ekcémások, allergiások ruháihoz nem célszerű használni semmilyen öblítőt, esetleg 100% tisztaságú olaj, ( levendula, teafaolaj) vagy ezüstkollid szóba jöhet.
Az ecet fertőtlenítő-, és vízkőoldószer, fertőtleníti a mosott ruhát és élénkíti a színeit.
Öblítés előtt nem kell kivenned a mosódiókat, bent maradhat a gépben egész mosás alatt.
Ha nagyon kemény a víz nálatok, minden mosáshoz használhatsz egy evőkanál mosószódát, előzőleg vízzel felhígitva tedd egy régi mosószeradagoló gömbbe, aztán be a szennyes ruhákhoz, a diós zsákocskával együtt.
Végezetül igyekezz a ruhákat minél előbb kivenni a mosóprogram lejártakor, lévén, hogy a mosódió szerves anyag, dohosodás léphet fel.
Az elhasznált diókat nyugodtan dobd a szemétbe vagy a komposztba, vagy készíthetsz belőle felmosószert.
0,5 kg mosódió 4 tagú családnak heti 3 mosás esetén: kb. fél évi mennyiség.
forrás:http://andio.biz/bolt/bio-moss/mosodiohej-500g/
|