Aranycsillag Jógaklub
Menü
 
Jóga
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2010-01-04
 
Kapcsolat

Az Anaya foglalkozásai Budapest 23. Pistahegyi út 15/a és Bp.8. Kiss J. u. 4. Himalájai Központ

kornhoffer.tunde@hotmail.hu

☎  06 20 264 84 49

 

 

Anaya nőijóga: Isten velünk van! Nőknek, kismamáknak, gyermekeknek egyedi gyakorlatokkal kedveskedünk. 

Női jóga a hatha jóga alapjaira épülő, speciális módszer, a női test és lélek egész-ségének megőrzésért. Foglalkozásaink fókuszában:

Medencealapi izmok, záróizmok erősítése a jóga évezredes ászanáival, női testrészek szimbolikája, lelki jelentéstartalmának megismerése, relaxáció női pozicióban.

 
Jógaéletmód
Jógaéletmód : Tudnivalók a mosódióval történő mosáshoz

Tudnivalók a mosódióval történő mosáshoz

  2010.04.21. 09:52


 

ELŐKEZELÉS
Mielőtt áttérnél a mosódióval való mosásra,célszerű egy ecetes átmosást végezni a mosógépeden, mivel a mosódió kioldhatja a dobból az ott lerakódó vízkő- és mosószermaradványokat, ami barnás foltot hagyhat a ruhákon.
Mivel a mosógépben a használat során vízkő válik ki, és szürkésfehér mész-szappan lepi be a fémfelületeket, egyébként is ajánlatos – attól függően, hogy  hetente mennyi adag mosást indítasz – üres állapotban egy ecetes átmosást végezni. A mosógép dobján meg szokott látszani, ha esedékessé válik  a vízkő elleni védekezés. Legegyszerűbb ha minden mosás alkalmával ecetes öblítést alkalmazol, így nagy valószínűséggel nem lesz szükség erre az átmosásra.
Így végezd az ecetes átmosást: üres állapotban  60 (vagy 90) fokon egy  kímélő programot kell indítanod. Önts a gépbe két liter húsz százalékos ecetet, amikor felmelegítette a vizet a program,  állítsd le a gépet, és hagyd állni benne az ecetes levet egy éjszakára. Néha forgasd meg a dobot, és reggel  melegítsd fel még egyszer! Az ecetes átmosást követően a megszokott módon folytathatod a mosást.
Én minden mosás alkalmával az öblítős rekeszbe 10%-os ecetet öntök vízzel kb. kétszeresére felhígítva, vagy a másik lehetőség, hogy amikor a mosógépünk már az öblítési fázisban van, megállítjuk a programot, és 1-1,5 dl ecetet közvetlenül a mosódobra öntünk. A ruha megszáradva nem marad ecet szagú, sőt az ecet még kimondottan jót is tesz: az  ecet fertőtlenítő-, és vízkőoldószer, az utolsó öblítővízbe keverve a mosott ruha színeit élénkíti. Színmegkötő tulajdonsága miatt, régebben a festett ruhákat ecetes vízben áztatták. A drága, környezetterhelő Calgon helyett, én ezzel a módszerrel védekezem a vízkő ellen.
Áztatás, előkezelés
Az “idő” helyettesítheti a vegyszert, a hőt és az erőteljes súrolást is! Energiát takaríthatsz meg, ha a szennyest beáztatod. Lúgos vízben, mosószódában való egy órás áztatás során a szennyeződés nagy része fellazul, így kisebb hőfokon (pl. 40 fokon) is ugyanolyan mosóhatást érhetünk el.
A mosógép energiafelhasználásának kb. 90%-áért a vízmelegítés felelős, ezért is fontos, hogy az erősen szennyezett (olajos, zsíros, foltos, izzadságszagú) ruha esetén mosószódás áztatást alkalmazzunk. Ezzel az egyszerű művelettel energiát nyersz, pénzt spórolsz ! (Ügyelj a textília színtartóságára.) A mosószódát old fel kevéske meleg vízben úgy tedd az áztató lavorba, mivel a mosószóda szemcsék lerakódhatnak a ruhán ha nem oldódik fel rendesen. (A mosószóda szárít, ha érzékeny a bőröd, használj gumikesztyűt.)
Áztatás, előkezelés esetén: 5 liter meleg vízhez adjunk 1-2 evőkanál mosószódát és áztassuk a ruhát 1-2 órán v. éjszakán keresztül.
Meglepő lesz a hatás…hihetetlen tisztítóerő, régi foltok vándorolnak ki az anyagból!! Figyelem! Ne alkalmazd gyapjú valamint valódi selyem ruhákon!
A mosószóda (nátrium-karbonát) általános vízlágyító-, áztató-, zsíroldó- és tisztítószer. Igen kis mennyiség is elegendő belőle. A mosószódát mészkőből és sós vízből állítják elő, környezetbarát, mert olyan körfolyamatban állítják elő, melynek nincs káros mellékhatása.
Az ecet/víz keveréket ha egy szórófejes flakonba tesszük, az öblítésen kívül felhasználhatjuk arra is, hogy eltüntessük a ruhákból az izzadságszagot, úgy hogy a megfelelő helyen befújjuk mosás előtt kb 30 perccel.
Mosás előtt kezeld a makacs foltokat (kis zoknik talpacskája, ételfoltok, fű, föld, borfoltok, ingnyak) természetes alapú folttisztítóval.
Mielőtt vászonzsákba rakjuk a diókat
Első használat előtt kb. fél- egy órára áztasd be a mosódiót, (elhagyható) a felpuhult héjból könnyebben kioldódik a saponin. Tedd a vászonzsákba v. egy használaton kívüli zokniba a diókat, figyelj rá, hogy jól megkösd a vászonzsákot, nehogy mosás közben a diók kipotyogjanak.
Tovább fokozhatod a mosódió hatékonyságát, ha miután betetted a vászonzsákba a diót, és jól megkötötted a száját a zsáknak, még papuccsal rá is lépsz. Az összetört dióhéjból még könnyebben oldódik ki a saponin.
Hány darab mosódiót tegyünk a zsákba és hányszor használhatjuk fel?
A mosódiót több mosáshoz is fel lehet használni, ez főként a mosási víz hőmérsékletének függvénye,  ha alacsony hőfokon (40 fok) mostál többször, ha magasabban (90 fok) kevesebbszer.
A mosás minőségét befolyásolja még a víz keménysége, a mosandó ruhák szennyezettsége. Érdemes kísérletezni!A mosódió héjából első használat illetve magasabb hőmérsékleten oldódik ki a legtöbb szappan, ezért ha magasabb hőfokon mosol kevesebb dióra van szükség. (viszont minél keményebb a víz, annál több dióra van szükség)
Ha pl. először mosol 90 fokon, után 1-2x moshatsz még 40 fokon, a ruha szennyezettségétől függően, bátran kísérletezz, semmit nem veszíthetsz. Két-három próbamosás után már kitapasztalod, neked hány dióhéjra van szükséged egy-egy mosás alkalmával.
Ha bizonytalan vagy, hogy  felhasználható-e a dió egy újabb mosásra, akkor utoljára moss olyan ruhákat, melyeknél csak egy frissítő átmosásra van szükség.  Célszerű első felhasználásnál mindig a szennyezettebb ruhákat mosni, mivel a mosódió jellegéből adódóan – természetes növényi alkotóról van szó – második felhasználáskor gyengül a teljesítménye.
Segítségképpen egy kis iránymutatás, hogy kb. hány diót is pakolj a zsákocskába, de ezt majd neked kell kitapasztalni.
Fehér ruhák mosása
 
A mosódió az erősen szennyezett fehér ruhákból nem veszi ki a foltot, s nem is fehérít, ezért  fehér ruhák mosása esetén szükség van külön fehérítő adagolására, szódabikarbónára, bóraxra  v.  fehérítő sóra,  mely használatánál aktív Oxigén szabadul fel és szintén környezetbarát.
Az öko oxigéntartalmú fehérítő és folttisztító só:  nem tartalmaz illatanyagot, színezéket, enzimeket, tartósítószert. Nem utolsósorban klór- és foszfátmentes.  Megakadályozza a fehér anyagok beszürkülését. A szürke anyag visszanyeri fehérségét. Feloldja a tea, gyümölcs, vörösbor, fű, vér, hajszinező, stb. által okozott organikus foltokat.
Fehérítő só alkalmazása: szórj kb. 1-2 evőkanálnyi mennyiséget egyszerűen a mosógépbe, a szennyes ruhákra. Alkalmas fehér, gyapjú, vászon, szövet és műszálas anyagokhoz.  Fontos! Előzőleg nem szabad meleg vízben feloldani, hiszen ha így tennénk, az aktív oxigén nem a mosás során szabadulna fel, hanem már előtte elbomlana. Folteltávolítás optimálisan 50°C-on, de már 40 °C -tól használható. (Előáztatásnál már 30°C-on kifejti hatóerejét.) Ha 40°C-on mosol, és időd engedi, akkor érdemes felfűtését követően megállítani a mosóprogramot, és egy ideig állni hagyni a ruhákat.
Öblítés
Öblítő használata nem szükséges, hiszen nincs mosószer maradvány, melyet szükséges lenne kiöblíteni, továbbá a mosódió jól antisztatizál. A mosott ruha semleges illatú.
Amennyiben nem vagy elégedett a mosódió illatmentes jellegével, cseppenthetsz  az öblítőtartályba tiszta  illóolajat/bioöblítőt,  vagy  a vászonzsákra, mielőtt beteszed a ruhák közé.
Az ecet fertőtlenítő-, és vízkőoldószer, nyugodtan használhatod a  drága Calgon helyett. Lágyítja a mosott ruhát és élénkíti a színeit. Én  az előzőleg vízzel kétszeresére higított gyümölcsecetet vagy tíz  százalékos  ecetet  öntök az öblítő tartályába,  majd csepegtetek bele  kb. 20 csepp tiszta illóolajat v. bioöblítőt.  (A háztartásokban alkalmazott, hígított ecet a környezetre nem ártalmas.) Az illóolajból érdemes 100% tisztaságút vásárolni, mivel azok biztosan nem hagynak nyomot a ruhán, és nem okoznak bőrirritációt. Az ecetben jól oldódik az illóolaj, én értékes tulajdonságai miatt kedvelem használni őket. Például egy-egy betegség után,  a gyerekek  törölközőik, fehérneműik mosásánál teafaolajat csepegtetek az öblítőrekeszbe. (A teafaolajnak vírus-, baktériumölő, fertőtlenítő hatása van.)
Öblítés előtt nem kell kivenned a mosódiókat, bent maradhat a gépben egész mosás alatt. A hideg vízben az öblítés alatt minimális szaponin fog kioldódni, és attól is csak még puhábbak lesznek a ruhák. Itt nem áll fenn veszély, hogy bőrirritáció lép fel, szemben a bolti mosószerekkel, ahol alapos, többszöri  öblítésre van szükség, ami energia- és vízpazarlás.
Tapasztalni fogod, hogy nem habzik a mosódió, de ne aggódj a habmentességen, ez csak előny az automata mosógépek szempontjából, ráadásul a mosószereknél megszokott habzás mesterséges habzóanyagok következménye, melynek nincs köze a mosószer tisztító hatásához.  Nincs összefüggés a hab és a tisztaság között !
Jó tanács
Ha van rá lehetőséged ne hagyd sokáig állni a gépben a ruhákat, lévén, hogy a dió szerves anyag, dohosodás léphet fel.   Természetesen akármivel mos az emberlyánya órákat nem célszerű a gépben felejteni a ruhákat..:)
Extra jó tanács: a dió nem fog, de a vászonzsák beveheti a fogós ruhákból kioldódott színeket, és így a zsákból ki tud oldódni a festékanyag, ami egy fehér mosásnál ha előtte sötétet mostál, okozhat galibát. Célszerű külön a fehérekhez és külön a sötét ruhákhoz  is egy vászonzsák v. használaton kívüli fehér pamutzoknit.
Honnan tudod, hogy már nincs több saponin a dióban?
Mindaddig használható további mosásra a dió, amíg kissé ragad, hiszen addig tartalmaz hatóanyagot. Ezt a legkönnyebben félszáraz állapotban tudod megnézni, mosás befejeztével még nem, ha teljesen megszárad akkor szintén nehéz eldönteni, h. mennyi saponin van benne. Ha bizonytalan vagy, moss olyan ruhákat, amiknél csak egy frissítő mosásra van szükség, vagy készíts a diókból pl. felmosószert.
A kis zsákban megmaradt dióhéjat, ha már többször nem tudod felhasználni,  dobd a bioszemétbe, kukába v. rakd a komposztba.
A mosódió 100%-os környezetbarát alternatíva a szokványos mosóporral szemben: 1kg mosódió-héja elegendő 100-150 mosáshoz.
 
Tárolás
Száraz, légmentesen helyen tárold a diót. Fürdőszobában, zuhanyozóban nedvesség érheti, ezért ha ott tartod, zacskóban, vagy jól záródó dobozban tartsd.
forrás: www.andio.hu utolsó letöltés: 2010.04.20.
 

 
kiemelt

Magas minőséget tapasztalni tanításon keresztül hatványozottabb lehetőség.


www.aranycsillag-joga.hu a részletekért!

Oktatóképzéseink:

Hétközbeni,és hétvégi kétéves, alapos ismereteket és tapasztalást segítő Anaya női jóga oktató képzés indul 

Anaya Kismamajóga oktató képzések folyamatosan tapasztalt , többgyermekes tanároktól.

Anaya Gyermek oktató képzés csütörtökönként négygyermekes tanártól

Női jógaterapeuta képzés Mezősi Annával és Kornhoffer Tündével

 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG