Nyári Egész-ségmegőrzés
2010.06.14. 13:25
Írta: Horváth-Kovács Diána
|
A nyári hónapokban (június, július és augusztus) a 3 dosha különböző fokú megléte érvényesül az Ayurvéda szerint. A nyár bevezető szakaszában még érezhetjük a Kaphára jellemző csapadékosságot, majd a nyári évszak levezetéseként, ahogy az idő őszbe fordul, hatványozottabban jelenik meg a Vata doshára jellemző szárazság, töpörödés, szelesség.
A nyár meleg és száraz évszak. A meleg időjárás miatt a Pitta dosha uralma növekszik, de a szárazság a Vata doshát is növekvő fázisba hozza. Ahhoz, hogy a Pitta uralmát nyáron el tudjuk viselni, a táplálkozásban, bőrápolásban megfogadhatjuk az Ayurvéda kínálta lehetőségeket.
MIT EGYÜNK NYÁRON?
Különösen a Pitta típusú embereknek kell odafigyelniük a táplálkozásukra nyáron. A Pitta által meghatározott ízek a sós, a savanyú és a csípős ízek. Az amúgy is megnövekedett Pittát nyáron érdemes az ezektől eltérő ízekkel egyensúlyozni, melyek az édes, a keserű és a fanyar ízeink. Belátható, hogy a dominánsan Pitta ízeket fogyasztva nyáron nemhogy harmonizálnánk a Pittát, hanem a túlműködését váltanánk ki, melynek következménye a viszketéssel, égő érzéssel és gyulladással járó testi folyamatok.
Amit ehetünk tehát,
- az édes íz (a gabonafélék, húsfélék, tésztafélék, tejtermékek, édes és lédús gyümölcsök, pl. dinnye, sárgadinnye, őszibarack, sárgabarack, mangó, szőlő),
- a keserű íz (a zöldségfélék többsége, pl, zeller, gyógynövények teaként, pl. kamilla, gyermekláncfű, zöld teák),
- és a fanyar íz (káposztafélék: karalábé, kelbimbó, kínai kel, karfiol, brokkoli; kukorica, sötét színű bogyós gyümölcsök, pl. szeder, áfonya, kökény).
BŐSÉGES FOLYADÉKPÓTLÁS
Fontos a kielégítő mennyiségű folyadékbevitel a nap folyamán. A nap melege kiszárítja a testet és sejtjeinknek szüksége van a folyamatos hidratáltságra. Legjobb, ha nem szénsavas üdítőitalokkal csillapítjuk szomjunkat, hanem válasszunk lédús gyümölcsöket, gyümölcsleveket, ásványvizet. A bevitt folyadék legyen hűsítő, mely jól egyensúlyozza a Pittát. A hűsítő hatás alatt nem a jeges italokat értjük, hanem a belsőleg hűtő hatású folyadékokat, pl. teaként a menta, a kardamom teák, a kókuszos juice-ok. A tej is kiváló hűsítő folyadék, az édes ízekhez tartozva jól nyugtatja a Pittát. Kis rózsavízzel fűszerezve pedig a bőrt is nyugtatja, hűsíti. Tartózkodjunk az alkoholos- és koffeintartalmú italok fogyasztásától, mert azok a Pitta dosha túlműködését eredményezhetik.
MIRE FIGYELJÜNK ODA A BŐRÁPOLÁSBAN?
Nyáron a bőr fokozottabb védelmet kíván. A bőrápolásban is főleg a Pitta típusú ember bőrére kell odafigyelni, mely világos színű, anyajegyekkel és szeplőkkel tarkított, érzékeny a napfényre, a hőre és a kémiai anyagokra. A meleg, napos időben tartózkodjunk árnyékos helyen. A napozáshoz válasszuk azokat az órákat, amikor a Nap ereje még vagy már nem erőteljes, pl. a délelőtti órák és a délutáni órák kb. délután 4 órától.
Kiváló bőrápoló szerek nyáron a szantál, a kókusz, az aloe vera, az uborka és a rózsatartalmú kozmetikumok, melyek hűsítik a bőrt és megvédik a napsugárzás okozta károsodásoktól. Ne csak krém állagú készítményekre gondoljunk, a kókusz-, a szantál- és a rózsaolajjal való bőrápolás is ugyanolyan jó. A rózsavizet a szem nyugtatásához is felhasználhatjuk. Tegyünk rózsavizet két vattalapra, majd helyezzük rá mindkét szemünkre és hagyjuk állni rajta 10 percet. Ezt nem csak nyáron tehetjük meg, de olyankor is, amikor a szem kivörösödött, fáradt. A nyári ayurvédikus, olajos masszázs, az Abhyanga nagyon hatásosan nyugtatja a szervezetet, a bőrt a napraforgó, a kukoricacsíra, vagy kókuszolajos hűsítő kezelést követően. Az arcbőr tisztítását nyáron se felejtsük el megtenni reggel és este, mert a nyári izzadtság keveredve a szennyeződésekkel, eltömíthetik az arcbőr pórusait. Tisztításhoz kifejezetten ajánlatos a rózsavízzel történő arclemosás. Készíthetünk arclemosó szert házilag is. Ehhez szükségünk lesz csicseriborsó lisztre, natúr joghurtra, friss citromlére és neem porra. A neem egy indiai gyógynövény, nagyon jól fertőtleníti az arcbőrt. Itthon indiai vagy ázsiai boltokban találhatunk rájuk. Az említett hozzávalókat keverjük össze, és máris tisztíthatjuk vele a bőrünket. Az alkoholtartalmú arclemosóktól, kozmetikumoktól tartózkodjunk, mert az alkoholnak Pitta növelő hatása van.
A Pitta dosha működését erősíthetik az emberek különböző érzelmi reakciói, indulatai, pl. a harag érzés, az indulatosság, a dühösség, a lázadás, az el nem fogadás. Ne csak nyáron, de az év minden napján próbáljuk meg kontrollálni indulatainkat. Az ember lázadását megteremtő körülményeket jól átpolarizálhatjuk a rendszeres jógázással, meditációval, mely nyáron a tudat megnyugtatását figyelembe véve különösen fontos. A meditációhoz, jógázáshoz használhatunk nyugtató hatású füstölőket, mint pl. a szantál, a rózsa, a levendula illatú füstölők. Ha tehetjük, tegyünk hosszabb sétákat a friss levegőn, főleg árnyékos, ligetes helyeken, vagy nyaralás során, naplemente után a tengerparton lefekvés előtt.
Testünket nem csak táplálkozással és különböző bőrápoló szerekkel segíthetjük átlendülni a nyár forróságán. A bőr pórusainak biztosítsunk jó szellőzést laza, kényelmes ruhaviselettel, olyan lábbelivel, mely hagyják szellőzni lábujjainkat. Ha tehetjük, és nem ragaszkodunk a hosszú hajhoz, hajunkat is vágassuk rövidebbre a jobb szellőzés érdekében.
A nyár a kikapcsolódás időszaka, hát éljünk ezzel a lehetőséggel, és ha tehetjük, szakadjunk ki a mindennapi mókuskerékből és válasszunk olyan nyaralási célpontot, mely tökéletesen feltölt testileg-lelkileg, csillapítja a mindennapok során felgyűlt és Pittát fokozó stresszt.
A Tűz elem
A nyarat szimbolizálja, a legmelegebb évszakot. A meleg forrása, szárító és átalakító energia. Az otthonunkban a tűzhely, kandalló, kazán, kályha szimbolizálja. Színe a piros, égtája a dél.
A tűz elemű emberek sportos alkatúak, forróvérűek, állandóan tevékenykedők, gyors gondolkozásúak. Másoktól is elvárják a maximális erőfeszítést. Ide-oda kapnak, s előfordul, hogy céljaik elérése előtt érdeklődésük kialszik, szenvedélyük másfelé viszi őket. Elégedhetik önmagukat.
|
|